HDD-DVD Recorder ile Turk kanallarindaki Programlari kaydetmek ?

B

BAKLAVA

Member
My Satellite Setup
HEAD DIGITAL ATELLITE RECIEVER
My Location
UK
arkadaslar Merhaba ;

Turksat uzerinden yayin yapan kanallardaki bazi programlari kayit etmek ve arsivlemek istiyorum..

Bunun icin piyasada bulunan, Ornegin ingiltere'de Argos, Currys gibi magazalarda satilan
HDD-DVD RECORDER almayi dusunuyorum..

bu recorderlar, anladigim kadariyla tv'den aletin hard diskine sonrada istenirse dvd'ye kayit yapiyor..

Turk kanallarindaki programlarida bu aletlerle kaydetmek mumkun mu acaba ? Reciever'de 2 scart bolumu var..sanirim bu gerekli...

Ayrica diyelim ki bir kanali kaydederken ayni anda birbaska kanali izlemek de mumkun mu ?
Ornegin NTV'deki bir programi kaydediyorum ve ayni zamanda kayit olurken BBC'deki bir programi izleyebilirmiyim ?

Bu konuda bilgisi olan arkadaslardan yardimlarini bekliyorum

tesekkurler...Mutlu yillar herkese..

R

Rec45

Member
My Satellite Setup
Motor/Fortec/Octagon
My Location
51.6N / 0.4E
Merhaba
1) Satellite receiver (uydu alicisi ) cift frekans ayarli ve PVR kabiliyetli ise istediklerini harici bir ortama kayit edebilirsin. Bu en kestirme yol.
( Mesela HEAD MEDIALINK ML9700 HD bu tur bir alici. Ornek olarak bunu verdim anladigim kadari ile mevcut alicin da bu model. )
2) Turksat dan alacagin sinyal bir uydu alicisindan sonra, TV den once, kayit edici HDD-DVD girecek. Ancak bu bir kanal icin mumkun.
Iki kanal isi sadece cift tuner li uydu alicisi ile mumkun.

Birinci alternatif de kayit isini satellite receiver in kendi yapiyor. Hard disk li olanlarda var. Fakat usb uzerinden kayit daha pratik .
USB hafiza dan direk bilgisayarda seyir etmek veya bilgisayar uzerinden dvd ye donusturmek icin pratik.
Simdi teknloji senin dusunebildigin her seyi yapabileck gucte . bu acidan eminim su anda dusnebildigimden daha degisik yapabilen alet veya metot da vardir.
Meraklandim bende takip edecegim baska cevap olursa . Kolay Gelsin

B

BAKLAVA

Member
My Satellite Setup
My Location
UK
Rec45 said:
Merhaba
1) Satellite receiver (uydu alicisi ) cift frekans ayarli ve PVR kabiliyetli ise istediklerini harici bir ortama kayit edebilirsin. Bu en kestirme yol.
( Mesela HEAD MEDIALINK ML9700 HD bu tur bir alici. Ornek olarak bunu verdim anladigim kadari ile mevcut alicin da bu model. )
2) Turksat dan alacagin sinyal bir uydu alicisindan sonra, TV den once, kayit edici HDD-DVD girecek. Ancak bu bir kanal icin mumkun.
Iki kanal isi sadece cift tuner li uydu alicisi ile mumkun.

Birinci alternatif de kayit isini satellite receiver in kendi yapiyor. Hard disk li olanlarda var. Fakat usb uzerinden kayit daha pratik .
USB hafiza dan direk bilgisayarda seyir etmek veya bilgisayar uzerinden dvd ye donusturmek icin pratik.
Simdi teknloji senin dusunebildigin her seyi yapabileck gucte . bu acidan eminim su anda dusnebildigimden daha degisik yapabilen alet veya metot da vardir.
Meraklandim bende takip edecegim baska cevap olursa . Kolay Gelsin
ustad yazmis oldugun cevap icin tesekkurler

simdi bendeki reciever sanirim sadece basit model bir reciever...bildigim kadariyla oyle cift frekans ayari felan yok...
Ama daha once scart kablosu ile eski VHS kaset-tape recorder ile Turk kanallarindaki bir programi bir video kasete deneme amaciyla kayit etmeyi basarmistim....

Ayni yontem bu hdd-dvd recorder ile olmaz mi ? scart cable ile ?

bir diger sorum ise bahsettigin USB ile kayit nasil oluyor ? reciever'da USB yeri yok ki ...internette USB recorder gibi birsey gormustum bir ara sanirim ondan bahsediyorsun sen ama biraz daha bilgi verebilir veya link gosterebilirsen cok memnun olurum...

Tesekkurler

R

Rec45

Member
My Satellite Setup
Motor/Fortec/Octagon
My Location
51.6N / 0.4E
Senin belirtigin sekilde mevcut sistemin ile bir kanali kayit edebilirsin. Receiver daki iki scart cikisi ayni goruntuyu verir. Biri TV ye digeri kayit aletine. DVD recorder a scart baglantisi yaparsin olur biter.

Fakat bir kanal seyir ederken digerine kayit dediginde oncelikle receiver in degistirip cift tuner olan bir tane alman lazim. O zaman ondan cikan iki sinyali birini tv ye digerini recorder a gonderebilirsin. .

Bu tur receiver lar artik hemen hemen hepsi PVR (personal video recorder ) kabiliyetine sahip. Bazilari hard disk li digerleri ise PVR ready tabiri ile disaridan baglanacak portatif bir disk e veya usb memory kalemi ne kayit yapabilir. Daha ekonomik bir cozum. Ancak kayitlarini DVD ye donusturme islemini bilgisayarda yapman lazim. Illede direk diske kayit diyorsan dvd recorder I da sisteme yerlestirmek senin soyledigin usul ile mumkun. Bu dusunceler biraz butce ye ve hangi tercihin onceligine bagli duzenler.

Kisacasi birini seyir ederken digerini kayit ancak two tuner receiver ile mumkun.

USB de artik receiver larda yaygin. Simdilik 3 is icin kullaniliyor. Kayit yapmak veya receiver in isletim programinin bir ust yazilimini yuklemek icin . Bir de kanal listelerini receiver disinda duzenleyebilmek icin. Yani eskiden R232 denilen bilgisayar a baglanti usulu yerine kullaniliyor.

What Satellite diye aylik bir magazine var Ingiltere de . Ilanlar ve yazilar ve link ler yeterince bol. Yeterki vakit olsun .. ;)

_http://wotsat.techradar.com/inside-wotsat/digital-magazines/download-free-digital-mags-wotsat-and-other-future-home-entertainment

Burada bilgi sahifeleri ve alet testleri veya sistem duzen bilgileri mevcut.
( ABC , Tests,Projects ).

Kolay gele..

[Unparsed URL - Admin]

B

BAKLAVA

Member
My Satellite Setup
My Location
UK
Ustad

kusura bakma belki ben anlatilanalri yavas kavriyorum :)

simdi senin verdigin bilgilere gore piyasada USB girisli kendi kayit yapabilen satellite recieverlar var..Bana bir iki ornek verebilirmisin, tavsiyede bulunabilir misin acaba ?

bir digeri ise amazon.co.uk'de tv'den laptop'a kayit yapan 15-20 pound'a satilan usb'li kablolar var...

ornek :_http://www.amazon.co.uk/ClimaxDigital-VCAP303-Video-capture-source/dp/B001MH7J7W/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=electronics&qid=1293795400&sr=8-1 ClimaxDigital VCAP303 USB 2.0 Video capture with Audio: Amazon.co.uk: Electronics[/url]

bunlar hakkinda ne dersin ?

kayitlari dvd'ye donusturmeyi bilgisayarda yaparim ben ama bu hdd-dvd recorder'lar cok pahali halen..daha ekonomik bir yol ariyorum..

tesekkurler bilgiler icin.

R

Rec45

Member
My Satellite Setup
Motor/Fortec/Octagon
My Location
51.6N / 0.4E
" USB girisli kendi kayit yapabilen satellite ....*

USB girisli satellite receivers : HD olmayanlari £50 altinda ( yeni ) mevcut
Mesela e-bay den ararsan su anda £49 Technomate TM5200 D var. Buna USB flash memory veya portatif cikma bir laptop hard disk baglayabilirsin.
Diger markalar , fortec, ross, xoro, octagon echostar, manhattan plaza, Onemli olan PVR ozelligi olmasi. Kendinden hard diskliler daha pahali.

" ClimaxDigital-VCAP303-Video-capture-source/...... "

Video capture card larin verimli olmasi icin kuvvetli sinyal ve guclu bilgisayar sart. Bunlari onemli isler icin tavsiye etmem, Biraz oyuncak eglence isi.

Receiver ni PVR liya degistir bir de 8 veya 16 GB lik bir USB memory stick al. TurkSat dan kayit icin ucuz cozumun bu.

Bol sans / iyi seneler