Sinyal zayifligi ve kanal taramasi sorunu

S

Sheff

Member
My Satellite Setup
Fortec star Beta
My Location
Sheffield
Herkeze selamSorunu nasil anlatsam karar veremedim isallah anlasilir olur. Su an oturdugumuz evin eski sahibi esinin Turk olmasi nedeni ile evine canak taktirmis ve eve bakmaya geldigimiz donemlerden hatirliyorum butun Turksat 1c kanallarini izleyebiliyordu. Evi aldiktan sonra kendisinden canagi ve receiveri birakmasini da rica etmistim ki Turk kanallarini izleyebilmek icin ama receiveri kullanacagindan receiveri birakmadi fakat canak ve LNB ( sanirim o beyaz kutu oluyor canagin onundeki ) bunlari bana birakti. Bende internette ufak bir arastirma yaptim ve en ucuz ve islevli olan receiverin Fortec Star Beta oldugunu gordum, amacim sadece buyuk kanallari ve TV8 i izlemek ( duydugum kadari ile ingiliz liginden maclari naklen veriolarmis ). Canak kurulu idi ve LNB si bagli idi, canaktan evin icine bir kablo giriyordu ve ben bu kabloyu receiverin sanirim F Input denen girisi idi oraya soktum. Receiverdan televizyona da bir scart kablosu kullandim. Daha sonra receiveri ve televizyonu calistirdim, kullanimi gayet kolay fakat hicbir kanali bulamiyor ve Turksat 1c uydusundan gelen sinyal gucu %63 %65 arasi oynuyor, kalite %1 ve BEL ise %10. Sanirim kanal bulamayisinin sebebi bu sinyal gucunun az olusu.Forumdaki bircok konuya baktim fakat sorunu nasil cozebilirim hicbir fikir edinemedim. Birkac firmaya telefon actim ve sadece bakmak icin veya antenin yonunu degistirmek icin £45 ile £65 arasi fiyat veriliyor. Acikcasi parasindan degil sadece ben bu kurnazlari bildigimden gelip bakicaklar ondan sonra LNB kutusu calismiyor hadi size £100 daha masraf denmesini istemiyorum.Ben denedigim yollari soyliyim; oncelikle heralde kablolar sok cikar sok cikar dedim heralde kablolarin giris kisminda sorun var ve F kablosunun biraz emanet baglanmis oldugunu gordum, kablonun girisini yeniledim. (NO LIVE LINKS - ADMIN) adreste hatta nasil yapildigi gosterilmis, ben garantiye alip bunu bile arastirip doru yapiyim dedim. Canagi kimildatmayi denedim ki o somunlari gevsetmeden o canagin ruzgarla veya baska birseyle kimildama imkani yok, eski ev sahibi de uyuzluguna kimildatip gidicek hali yok ee bu adam eskiden Turksat kanallarini aliosa demekki bu canak hala ayni yone bakiyor dedim ve canagi oynatmaktan vazgectim. Sorunun canagi kimildatmadan once baska birsey oldugunu dusunuyorum.Receiver icin forumda okudugum birkac konuda gordum keyler ve ozel kod girilen gizli menuler oldugunu gordum ama nedir ne degildir cozemedim.Ne yapmam gerekli fikri olan varsa ve yardimci olursa sevinirim.

T

tirosh

Regular Member
My Satellite Setup
Echostar AD3600IPVA
Channel Master 1.2M
VxMulti, MM1.04
My Location
Essex
Sheff, oncelikle aramiza hos geldin. Yardimci olmaya calisacam.

Eger sen canagi oynatamiyorsan demek ki ruzgar verya eski sahibi de oynatmamistir. Onun icin promlem bunlardan olusabilir:

1. Kablo (ama Kablo calisoyorsaydi kolay kolay problem vermez)
2. Kablorarin LNB'ye veya Receiver'e girislerinden
3. LBN
4. Receiver.

Senin yerinde olsam en birinci baska bir tanidigin calisan receiverini senin evden deneme imkanin varsa onu denerdim. En azindan receiver'i listeden cikrtabilirsin o zaman. Eger bu imkanin yoksa senin receivr'i bir tanidinin evinde deneme imkanin varsa oda olur.

Kablolarin girislerini iyice kontroldan gecir. Ozellikle LBN'ye giris yerinde tam baglanti yoksa bu problemi verebilir. Su falan girmis'ise sinyali etkileyebilir. Ben LNB'ye giren kabloyu cok iyi bir sekilde bantlarim (self amalgamating tape bile kullanirim).

LNB'ye gelince buda gitmis olabilir. Diger seyleri denedikten sonra sadece bu kalirsa o zaman bir LBN alip (£15-£20 civarinda) bunu degistirip deneyebilirsin.

Receiver'e gelince, eger baska bir yerde deneme imkani yoksa o zaman receiverin Turksat 1C/2A'da oldugunda garanti olman gerekir (kanal listesini burdan gorebilirsin - _http://www.lyngsat.com/turk42.html).

Umarim bunardan birisi san yardimci olur.

S

Sheff

Member
My Satellite Setup
Fortec star Beta
My Location
Sheffield
Tirosh hos buldum ve yardimin icin tesekkur ederim. Onerilerilerine baktim ve ne dusundugumu yaziyim istersen. Sorun olabilecek ilk sey Kablo demissin, canaktan eve giren kablonun calisip calismadigini anlama imkanim yok ama dedigim gibi eski ev sahibi zamaninda calisan kablo ben eve tasininca beni sevmiyip calismicak hali yok ama ben genede ayni seyi dusundum ve kabloyu receiverdan cikarirken eski ev sahibi kablonun girislerini bozmus olabilir dedim ve kablonun receivera olan girisini yeniledim. Ama o kablonun LNB ye girisi yerden yaklasik 5 metre yukarda yani o girisinde durduk yerde bozulmasinin mantigi yok ama onu kontrol edemedim dedigim gibi yerden 5 metre yuksekte o yuzden biraz buyukce bir merdivene ihtiyacim var ve haftasonunda once bu is icin harciyacak zamanim yok gibi islerimden dolayi. Gelelim ucuncu secenek ki bu secenegi telefon actigim sirketlerden biride LNB bozuk olabilir degistirmek gerekebilir dedi. LNB nin nasil calisip calismadigini nasil anlarim ? Ve sonuncu secenek receiver, malesef ki etrafimda veya tanidigim kimse uydu kullanmiyor o yuzden baskasinin receiverini kullanamam veya deniyemem ama sole birsey yapabilirim burda receiver satan firmalardan birine gidip bir yeni receiver alip onu denedikten sonra ertesi gun firmaya geri goturebilirim :) ama bunun yerine ben konustugum firmalardan bir tanesi gayet efendi ve icten konustu yani paramin karsiligini alirim gibi gorunuyor o yuzden heralde ben bu adamlari bu aksam cagirip onlara baktiricam. isin de en sevmedigim yani bu hem elektronik esyalardan hemde el becerisi olan bir insanimdir ama uydu konusunda ne onceden bir tecrubem oldu ne de etrafimda birilerinin o yuzden ne nasil kontrol edilir , nasil takilir anlamadigimdan bu seferlik birilerinden yardim alicam gibi. Yardimlariniz icin tesekkur ederim , gelismeleri buraya iletirim bakalim sorunum neymis.

( Bu arada sitenin quick reply sisteminde hata var, mesajlari gondermiyor )

T

tirosh

Regular Member
My Satellite Setup
Echostar AD3600IPVA
Channel Master 1.2M
VxMulti, MM1.04
My Location
Essex
Sheff,

Eger Ingilizcen iyiyse san tavsiye ederim bu bolumde http://www.satellites.co.uk/satellite/dish-setup-single-sat-multi-sat-motorised-systems/ problemini kisaca yazmani. Orda ben cok daha bazla bilgili sahislar yardimci olurlar

>>LNB bozuk olabilir degistirmek gerekebilir dedi. LNB nin nasil calisip >>calismadigini nasil anlarim
Receiverden cikan Voltage'i olcebilirsin (Horizontal ve Vertical voltage degisik olur). Yanlisim yoksa 13V/18V olmasi gerek.

Not - bu yaziyi Quick Reply'la yaptim ve bir sorun olmadi.

S

Sheff

Member
My Satellite Setup
Fortec star Beta
My Location
Sheffield
Simdi hadi buyrun burdan yakin. Bu aksam 17:30 civari daha onceden aradigim sirketlerden birini aradim ve adami cagirdim gelip bu isi yapmasi icin, Adam geldi ilk evin icinden receiverin arkasindaki kabloyu cikarip hangi uyduya baglanmak istedigimi sordu bende Turksat 1c oldugunu soledim. Elindeki kutuya bu kabloyu soktuktan sonra sinyale bakmaya basladi ama sinyal alamadi. Daha sonra disari cikip merdivenle canaga bakti ve LNB ye giren kabloyu cikarip kendi o ufak kutudan cikan kabloyu soktu.Sinyalin kitlenme noktasi varmis sanirim 10 15 dakika denerken durmadan kitlenmiyor dedi durdu, hatta sanirim iki olcu birimi var bir tanesinde 200 u buldum ki inanilmaz zordur ama neden anlamadim kitlenmiyor dedi. 30 40 dk urastiktan sora sorunun LNB den kaynaklaniyor olabilecegini ama yaninda hic Turksat icin LNB olmadigini soledi bu yuzden yarin sabah ilk is toptancidan LNB alip gelicek. LNB icin £40 dedi ve isciligi icinde ayni fiyat istedi. Isciligi icin £40 diil bence daha da cok hakeder yerden 5-6 metre tepede iki buklum merdivende bu sogukta 1 saat bi o yone bi bu yone urasmak hatta hatta benim canagin minimum 100cm oldugunu sole 100 veya 120 likmis o koca canagi indir kaldir, yani isciliginde sorun yok ona zaten anlastik ama LNB konusunda bilgim yok ve eger aranizdan birileri bana akil verirse en azindan bu aksam adami cebinden arayip su su su LNB tavsiye ediliyor, Turk tanidiklarim kullaniyorlarmis ve iyi verim aliyorlarmis yarin bunlardan birini al diyebilirim. Birde aklima takilan Tirosh saolsun onerilerini yazmisti bende bu gelen arkadasa sordum LNB den gelen sinyali kontrol cihazin var mi veya voltaji adam yok dedi yani LNB nin calisip calismadigini bile bilemiyor (bu beni biraz killandirdi).Kanallar calistiktan sora para ile bir sorunum olmaz ama isi bilmiyen biri ile de vakit kaybetmek istemiyorum, sizin fikirlerini almak istedim ozellikle LNB marka ve modelleri konusunda.

T

tirosh

Regular Member
My Satellite Setup
Echostar AD3600IPVA
Channel Master 1.2M
VxMulti, MM1.04
My Location
Essex
Sheff,

Eger problem LNB'deyse but cok iyi bir haber. Adamin senden £40 LNB ve £40 takma parasi istemesi bana cok geldi. LNB takmasi basit birsey. Fiyatina gelince £20 civarindadir. Internetten arastirirsan senin oldugun bolgede ve internetten getirtebilirsin.

Bu gibi seyler icini daha fazla bilgiyi burdaki yazilardan bulabilirsin http://www.satellites.co.uk/satellite/dish-setup-single-sat-multi-sat-motorised-systems/. Mesela burdaki "Replacement LNB" yazisini okursan yardimci olabilir http://www.satellites.co.uk/satellite/dish-setup-single-sat-multi-sat-motorised-systems/116328-replacement-lnb-recommendation.html.

Umarim yakinda sorunun cozulir.

S

Sheff

Member
My Satellite Setup
Fortec star Beta
My Location
Sheffield
Buraya yazma sebebim vatandas yararlansin, ingilizcesi cok iyi olmayip da buradan yardim ariyanlar vardir illaki, yarin obur gun ayni sorunu olursa burdan gorup en azindan fikri olur.

Sorunum enteresan bir sekilde cozuldu ama ben her zamanki gibi gicik kapmadim desem yalan olur. Yapilan islemleri anlatiyim ki yarin obur gun sizin basiniza gelmesin. Ilk bu anten uzmani arkadas geldi dedigim gibi sinyal kutusu ile evin icinden bakti Turksat 1c uydusundan sinyalleri alamadi. Kutuda sinyal kuvvetli olunca direk kitliyor hizli bir sekilde biplemeye basliyor ama bu olmadi. Daha sonra diari cikti tirmandi benim canaga ve oynamaya basladi, pek deneyimi olmadigini kendi de soledi hele hele bir arkadasindan da Turksat 1c nin cok anasinin gozu bir uydu oldugunu yakalamasinin milim fark ettigini orendi. Baya bi urasti birsey olmadi. Dedigim gibi tecrubesiz oldugundan sanirim sadece sky ile ilgilenmis onceden bu yuzden ne yaninda bi LNB ne de receiver vardi bu yuzden Tirsohun da onerdigi testi yapamadik. Ama kurnaz bir eleman oldugundan direk LNB calismio olabilir dedi, yarin sabah ben LNB alip geliyim onla deniyim dedi. Ertesi gun LNB ile geldi bu sefer yakalayamadigi butun sinyalleri yakaladi Turksat 1c haric. Baktik olmuyo ben isime gittim arkadasi biraktim ve eger ben kanallari gormezsem para vermicemi LNB sini alip benimkini takip gitmesi gerekicegini soledim.Is bitmeden kurus vermeyin arkadaslar. Neyse baktim onumuzdeki haftaya demeye basladi bunlar dedim siz en iisi tirmanin benim LNB yi geri takin ben baska firma ariyim, bunu duyunca onumuzdeki hafta oldu yarin hallederiz :) ertesi gun yaninda baska biri ile gelmis ben isteydim ondan ilgilenmedim evin disindan halletmisler, bana telefon acti halloldu aksama tekrar gelirim kanallari kontrol edersin dedi. Aksam baktim sinyal ayni %70 71 Kalite %01 BER %10 dedim olmusa benzemio, ama bu sefer arkadasinin INNOVATIVE marka receiveri vardi ( maplinda £120 benimki citir £19.99 ) onu taktik direk butun kanllari buldu. Dedim demek ki ne kablo ne canak ne lnb bu sadece bu receiverin ayari ile ilgili. Basladim kurcalamaya frekans ayarlarini degistirdim ki hic anlamam ne nedir ama sonunda bir frekansa gidince baktim farkli bir tarama yapmaya basladi ve Kuzey kibris kanali buldu 1 kanal. Dedim tamammm bunu bulduysa demek receiverda calisio. Daha sonra frekanslarla oynadim ve buyuk bir tarama yapti simdi 85 kanal ve 40 kusur radyo kanali var. Tirsohun verdigi listeden kontrol ettim orda olmiyan kanallar var ve en onemlisi Show yok simdi bunlari kurcalicam bakalim bulurum heralde az cok mantigini kavradim. Simdi sunu dusunuyorum, ben bu adami cagirmadan once hersey ayniydi sinyal zayifligi %65 idi simdi 70 oldu yani buyuk bir fark diil, demek ki ben frekanslarla oynanmasi gerektigini bilseydim veya burda deseydi onla bunla oyna ilk ben bu adama ihtiyac duymayabilirdim belkide. Ama saglik olsun £40 yeni LNB ye ki ayni tur LNB lerin £19 civari oldugunu gordum internette ve £40 adamin 4 gunluk emegine. Emegine eyvallah hadi dier lnb ye de eyvallah cunku adam zaten fazlasini odemeyi haketti. Kurcaladiktan sonra sizlere neyi nasil yaptigimi buraya yazarim ki birbirimize ornek olsun. Iyi gunler herkeze

T

tirosh

Regular Member
My Satellite Setup
Echostar AD3600IPVA
Channel Master 1.2M
VxMulti, MM1.04
My Location
Essex
Sheff, sevindim ki hem birseyler ogreniyorsun hemde basklariyla bunlari paylasiyorsun.

J

johnmcclane

Member
My Satellite Setup
turksat 3A
My Location
HERTFORDSHIRE
Türksat 3A uydusunu bulmaya calisiyorum . ayni evde hotbird hazirda var ona bakarak hafif sola ceviriyorum ve biraz agası egiyorum satellite finder kullanmama ragmen uyduyu bulamiyorum. Bana turksat in yerini tarif edebilecek birisi varsa cok memnun olacagim.

T

tirosh

Regular Member
My Satellite Setup
Echostar AD3600IPVA
Channel Master 1.2M
VxMulti, MM1.04
My Location
Essex
johnmcclane said:
Türksat 3A uydusunu bulmaya calisiyorum . ayni evde hotbird hazirda var ona bakarak hafif sola ceviriyorum ve biraz agası egiyorum satellite finder kullanmama ragmen uyduyu bulamiyorum. Bana turksat in yerini tarif edebilecek birisi varsa cok memnun olacagim.
Merhaba johnmcclane,

Turksat 2A/3A uydulari 42 derecede. Hotbird 13 derecede. Yani arada baya bir fark vardir. Hafif sola, saga cevirmeyle olmaz bu is.

J

johnmcclane

Member
My Satellite Setup
turksat 3A
My Location
HERTFORDSHIRE
Peki nasıl bulabilirim Turksat 3A yi bi tavsiyeniz varmı? Çanak 85cm. Motorlu degil. Satellite finder var ve bazı sinyaller yakalıyorum ancak turksat ve hotbird degil. Yardımcı olursaniz sevinirim.

T

tirosh

Regular Member
My Satellite Setup
Echostar AD3600IPVA
Channel Master 1.2M
VxMulti, MM1.04
My Location
Essex
J

johnmcclane

Member
My Satellite Setup
turksat 3A
My Location
HERTFORDSHIRE
Arkadaslar Turksat i sonunda buldum. Ancak bazı kanallarda CnnTürk gibi sinyal cok iyi olmasina ragmen show türk de sinyal %50 civarında ve görüntü bazen gelip gidiyor.Atv ise hic yok. Bu konuda tavsiyesi olan varmi acaba,?

T

tirosh

Regular Member
My Satellite Setup
Echostar AD3600IPVA
Channel Master 1.2M
VxMulti, MM1.04
My Location
Essex
johnmcclane said:
Arkadaslar Turksat i sonunda buldum. Ancak bazı kanallarda CnnTürk gibi sinyal cok iyi olmasina ragmen show türk de sinyal %50 civarında ve görüntü bazen gelip gidiyor.Atv ise hic yok. Bu konuda tavsiyesi olan varmi acaba,?
Canak buyuklugunden olabilir. Genelde 90cm'den yokari olmasi lazim.

M

Miami Vice

Member
My Satellite Setup
hdtv compatibel
My Location
Jockgrim City
vallah caldilar bizim o güzel canaki...